Jak dobrać krój stroju kąpielowego do sylwetki

Szeroki wachlarz krojów może przyprawić o ból głowy przy wyborze stroju kąpielowego. Dziesiątki rodzajów, setki kolorów i wariantów wypełniają katalogi, a każdy z nich sprawia wrażenie idealnie dopasowanego do ciała. Nierzadko jest to źródłem zmartwień i kompleksów – najczęściej niesłusznie. Nie ma uniwersalnego stroju, ani tym bardziej sylwetki. Kluczem do rozwiązania tej kwestii jest właściwe rozpoznanie typu figury i dobranie do niej odpowiedniego kostiumu. Jak dobrać strój kąpielowy, aby czuć się w nim komfortowo i pewnie? Garść porad znajdziecie poniżej.​

Poznaj siebie - zdefiniuj swoją sylwetkę

Najtrudniejsze bywają łatwe pytania i tak może być również w tym przypadku: jaki mam typ sylwetki? Od tego, jaka padnie odpowiedź, zależeć będzie bardzo wiele (niemal wszystko!) w kwestii doboru odpowiedniego stroju. Każdy rodzaj odzieży powinien tuszować i skrywać wady figury, ale jeszcze ważniejsze jest, żeby uwypuklał jej atuty – błędny wybór kostiumu skutkować będzie czymś dokładnie odwrotnym i w efekcie karykaturalnym. Niezbędne jest zaklasyfikowania własnego ciała do któregoś z kilku podstawowych typów kobiecej sylwetki, a są to:

• Klepsydra – figura pożądana przez największą część kobiet. Charakteryzują ją biodra i biust w niemal równym rozmiarze, a także wąska talia z wydatnym wcięciem. W analogii literowej ten typ oznaczany jest jako „X”. Zachowanie pierwotnego kształtu sylwetki nie wymaga posiadania idealnego BMI, dlatego też nie zmienia się on nawet przy lekkiej nadwadze.

• Papryka – dla odmiany drugi biegun, tzn. sylwetka często uznawana za przekleństwo i źródło frustracji. Brak wcięcia w talii, biodra i ramiona jednakowej szerokości, figura o kształcie prostokąta lub litery „H”. Dodatkowe kilogramy odkładają się przede wszystkim na udach i brzuchu, powiększając i nieco deformując całe ciało.

• Jabłko – przypominająca literkę „O” figura, której cechami szczególnymi są węższe biodra w stosunku do ramion i biustu. W przypadku nadwagi nogi zazwyczaj pozostają relatywnie smukłe, nie zmienia się również kształt pośladków, natomiast następuje przyrost tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i piersi.

• Gruszka – jest to odbicie kształtu tego owocu, tzn. ramiona są wyraźnie węższe od bioder, wcięcie w talii jest dość wyraźne, a uda masywne. Wzrost masy ciała oznacza zwiększenie efektu gruszki, gdyż rosną wówczas i uda, i biodra i pośladki.

Określenie i przypisanie się do jednego z typów sylwetki to jeszcze nie wszystko. Po pierwsze, niektóre kobiety mogą znajdować się ze swoją figurą na pograniczu dwóch wspomnianych wyżej opisów, a po drugie – istotny jest także rozmiar biustu, gdyż inne stroje będą sprzyjały podkreśleniu obfitych piersi, a inne tych bardziej drobnych.

Wybór stroju kąpielowego - na co należy zwrócić uwagę?

Określenie typu figury jest dopiero początkiem rozwiązania kwestii, jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki. Pomoże to nie tylko w wyborze kroju, w którym będziemy wyglądać korzystnie, ale również pozwoli dopasować odpowiedni rozmiar. Z opisu figur wynika jednoznacznie, choć na pierwszy rzut oka może to umykać, iż ciało w kształcie gruszki wymaga, aby góra i dół kostiumu różniły się rozmiarem. Wybór optymalnego stroju kąpielowego dla gruszki wymusza osobny zakup obu części. Odpowiedni rozmiar nie tylko wpłynie na lepszy wygląd i wygodę noszenia, ale pozwoli także uniknąć kłopotliwych sytuacji (za mały strój kąpielowy zdeformuje piersi, a zbyt luźny stwarza ryzyko np. zsunięcia się w trakcie ruchu lub w wodzie).

Kolorystyka strojów kąpielowych jest zróżnicowana w najwyższym możliwym stopniu, więc zaspokojone zostaną wszelkie gusta i potrzeby w tym zakresie. Jeśli jednak kostium ma dodatkowo optycznie wyszczuplić figurę, doskonale sprawdzi się klasyka, czyli kolor czarny, Podobny efekt z powodzeniem dadzą też brązy, purpury i odcienie niebieskiego. Z zasady kolory ciemniejsze przykuwają uwagę w mniejszym stopniu, warto więc dobierać je do partii ciała, którą chcemy nieco ukryć. Pomocne w tym będzie także wyeksponowanie – dla kontrastu – drugiej części ciała, np. przez elementy o jasnej barwie, najlepiej ze zdobieniami, sporym nadrukiem czy napisami. Pragnienie zasłonięcia dalekich od ideału nóg, pośladków czy brzucha jest możliwe przez przewiązanie talii pareo lub tuniką plażową. Jeśli absolutnie nie chcemy eksponować brzucha to postawienie na tankini okaże się strzałem w dziesiątkę.

Podstawowe rodzaje kostiumów kąpielowych - który typ wybrać?

Wszystkie powyższe wskazówki stanowią fundamentalną wiedzę, dzięki której możliwy będzie wybór odpowiedniego stroju. Ostatnim etapem jest dopasowanie konkretnego kroju i formy do potrzeb własnego ciała: typu sylwetki, wielkości biustu, partii ciała wyznaczonych do wyeksponowania i tych do ukrycia. Podstawowe rodzaje strojów kąpielowych to m.in.:

  • Monokini – strój jednoczęściowy z wycięciem powyżej bioder. Odsłania w zasadzie tyle samo ciała, ile kostiumy dwuczęściowe. Monokini są zróżnicowane pod względem kształtów, dlatego też dopasowanie takiego modelu, który zakryje lub odsłoni pożądane przez nas fragmenty ciała nie będzie stanowiło problemu. Idealny strój dla małego (i średniego) biustu i szerokich bioder.
  • Halter bikini – strój kąpielowy wiązany na szyi (albo zapinany), dedykowany kobietom o większym biuście, które jednocześnie chcą zmniejszyć optycznie ramiona.
  • Tankini – odmiana bikini składająca się z majtek oraz góry, którą najczęściej jest koszulka. Tankini występują w bardzo wielu wariantach (od czysto sportowych – do tych z klasą), znakomicie odpowiadając na potrzeby kobiet z większym biustem i tych chcących zakryć brzuch.
  • Dwuczęściowy ze skirtini – spódniczka z wysokim stanem (do wysokości talii albo bioder), sprawdzi się w przypadku każdego typu figury. Jest to strój kąpielowy wyszczuplający uda i pasujący do biustu w dowolnym rozmiarze.
  • Bikini – klasyka gatunku, czyli dwa wiązane na biodrach trójkąty materiału stanowiące dół kostiumu. Wysokie wcięcia optycznie wydłużają nogi, uwydatniają szerokie biodra i uda. Odpowiedni strój kąpielowy dla małego biustu (i nie tylko), zdecydowanie najlepiej sprawdzi się u gruszek i klepsydr.

Najnowsze wpisy

Del Maar wśród gwiazd

Del Maar wśród gwiazd Bikini idealne na letni wyjazd? Del Marr to marka projektująca oryginalne stroje kąpielowe. Ich propozycje podbijają serca naszych celebrytów. Pokochała je

Czytaj więcej »